The best topic

*

Wiadomości: 3
Total votes: : 1

Ostatnia wiadomość: 13 Lipiec 2024, 19:41:13
Odp: Na starość też można prowadzić ... wysłana przez StaryM

Przede wszystkim, ważne są następujące cechy podstaw pod kolumny:
1. Właściwa wysokość pozycjonująca głośniki kolumny na odpowiedniej wysokości względem słuchacza.
2. Stabilność dla bezpieczeństwa kolumn i poprawiająca również jakość dźwięku.
3. Mocowanie kolumn do standów lub sposób stawiania kolumny na podstawie- dobrze, gdy kolumna na standzie jest mocowana- niektóre firmy robią gniazda z gwintem do łączenia kolumn z podstawkami, można też, jeśli półka jest gładka, kleić kolumny do niej bluetack'iem, ja stosuję gumki przeciwpoślizgowe, do których kolumna dość mocno przywiera.
Kolumna podstawkowa na dobrze dobranym standzie powinna być stabilna, mocno stać na podłożu i być odporna na drgania mogące zakłócać odbiór muzyki.

Wpadły mi w ręce duże kolumny podstawkowe IQ SAT15. Standy po Radmorach okazały się dla nich zbyt wysokie, więc na szybko wykombinowałem takie oto podstawy- wysokość całkowita 55 cm, cztery regulowane gwintem nóżki. Podstawa 40x40 cm, półka 24x24 cm. Szkielet z profilu stalowego 2x2 cm. Wykonano mi to w Rypinie, użytkownik OLX Joanna. To zmodyfikowany kwietnik typu "loft", a modyfikacja polegała na powiększeniu półki i pogrubieniu profilu. Producent jest bardzo elastyczny, może wykonać różne rzeczy na zamówienie i nie kasują dużo. Polecam. Podstawa to już moja robota.

No bardzo elegancko wygląda, a już jeśli ktoś ma loftowo urządzone wnętrza, to w ogóle super.
A man can never have enough turntables.

Jeszcze parę szczegółów konstrukcji:
1. "Szkielet" na tyle trzyma geometrię, że do równego postawienia kolumny nie potrzeba żadnych korekt, czy trzypunktowego oparcia. Na rogach półki górnej przykleiłem silikonowe, "soczewki" przeciwpoślizgowe- kolumna stoi b. stabilnie.
2. Płyta dolna ze sklejki 18mm, pokryta matową farbą akrylową jest mocowana do "szkieletu" na podkładkach dystansowych z twardej gumy, za pomocą wkrętów samowiercących.
3. Całość stoi na regulowanych nóżkach z gwintem M6.

A tak przy okazji daj jakiegoś linka do wykonawcy, bo usiłowałem znaleźć samodzielnie i nie udało mi się.
A man can never have enough turntables.

#25 18 Styczeń 2021, 15:23:38 Ostatnia edycja: 18 Styczeń 2021, 15:25:15 by porlick
"Szkielety" wykonali mi w warsztacie od tego:

https://www.olx.pl/oferta/kwietnik-loft-wys-50-cm-zamowienie-CID628-IDGDdes.html

Jak pisałem, są bardzo elastyczni- dla mnie wykonano inne wymiary i z grubszego profilu.
Podstawy sklejkowe z regulowanymi stopkami to już moja robota.

A u mnie takie nowości się znalazły

Bardzo ładne. Rozumiem, że to pod podłogowe kolumny, nieco wyższe. Daj fotki z kolumnami. No i zdradź na ile lat się zadłużyłeś z tego powodu. ;)
A man can never have enough turntables.

#28 22 Styczeń 2021, 23:19:23 Ostatnia edycja: 22 Styczeń 2021, 23:21:09 by porlick
Z początku też się zastanawiałem nad wykonaniem wklęsłych krawędzi podstaw, jednak prostopadłościenne kształty "szkieletów" i kolumn, przekonały mnie do zastowania kwadratowych podstaw. Tak jest bardziej harmonijnie.

Jeszcze mała aktualizacja- przypadkowo wpadły mi w oko fajne nóżki pasujące do gwintów w podstawach. W pn pojadę do sklepu z akcesoriami meblowymi, a jak nie będzie, to kupię na Alle i założę. To będzie zakończenie projektu pt "Podstawki do kolumn".