The best topic

*

Wiadomości: 3
Total votes: : 1

Ostatnia wiadomość: 13 Lipiec 2024, 19:41:13
Odp: Na starość też można prowadzić ... wysłana przez StaryM

Tanie granie w cenie paczki papierosów... :)

Płyta wydana przez wytwórnię Warner Classics: Johann Sebastian Bach " Weihnachten mit J.S.Bach- A Bach Christmas", na którą składa się zbiór utworów o tematyce bożonarodzeniowej ze słynnym "Weihnachtsoratorium" (BWV248). Zebrane utwory były nagrywane pierwotnie w latach 1973 do 1998, płyta zaś pochodzi z roku 2014.
Płyta wydana bardzo starannie, pudełko wcale nie jest z tych "jednorazowych", materiał zawarty na krążku brzmi  od strony realizatorskiej bardzo dobrze.
Może i dawno już po Świętach, ale nie mogłem się oprzeć. Będzie na kolejne jak znalazł, i na kolejne, i... I to wszystko za 16 złotych


Frieder Bernius "The Complete Sony Classical Recordings" 15 CD.

Sony Classical ma zaszczyt zaprezentować 15 płytowy zestaw nagrań dokonanych dla tej wytwórni przez jednego z najwybitniejszych dyrygentów niemieckich – Friedera Berniusa.
Obchodzacy w czerwcu tego roku swe 70 urodziny artysta uchodzi za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli wykonawstwa historycznie świadomego.
Jest zdobywcą wielu nagród, m. in. Edison Award i Diapason d'Or.
Tracklist:
Disc 1-2   Claudio Monteverdi – Vespro della beata vergine
Disc 3-4   Heinrich Schütz- Psalmen Davids
Disc 5      Heinrich Schütz – Easter historia, Christmas Historia
Disc 6-7   Heinrich Schütz – Symphiniae Sacrae III
Disc 8      Jan Dismas Zelenka – Musik an der Dresdner Hofkirche
Disc 9      Jan Dismas Zelenka – Missa die Filii
Disc 10    Johann Sebastian Bach – Cantatas
Disc 11    Johann Sebastian Bach – Motets
Disc 12- 13   Christoph Willibald Gluck – Orfeo ed Euridice
Disc 14    Anton Bruckner – Mass in E Minor
Disc 15    Johannes Brahms – Lieder und Romanzen

#22 01 Styczeń 2018, 13:22:46 Ostatnia edycja: 12 Luty 2021, 19:26:18 by StaryM
Nie bez powodu zdecydowałem się "przykleić" ten wątek. Miałem napisać już wcześniej, ale stwierdziłem, że Nowy Rok będzie dobrym momentem na odkurzenie tego wątku.

Kantata Carla Orffa pt. "Carmina Burana" powstała w nazistowskich Niemczech w latach trzydziestych. Początkowo krytykowana, potem została przez nazizm niejako "pobłogosławiona". W czasach przeideologizowanych jest tylko za i przeciw, więc mogła zaistnieć obawa. że dzieło Orffa po wojnie zostanie zapomniane z łatką "sztuka nazistowska".

Na szczęście tak się nie stało. Wykonanie "Carmina Burana" jest wyzwaniem. Artystycznym, finansowym i logistycznym.  Potrzebna jest orkiestra symfoniczna z podwójną sekcją kotłów i z dwoma fortepianami. Do tego chór męski, żeński i dziecięcy podzielone na 8 głosów. I jeszcze trzech solistów. A na koniec jeszcze jakiś dyrygent jest potrzebny, który to wszystko ogarnie. Jest wiele wykonań, sporo z nich to wykonania poprawne. Do dziś nie mam płyty z tym koncertem, bo chciałbym mieć coś wybitnego, ale nie mogę znaleźć.

Znalazłem za to na Youtube. Ten koncert należy oglądać i słuchać. Nie zapomnijcie podłączyć dobrego dźwięku, a nie jakichś tam pierdziawek komputerowych.

A man can never have enough turntables.

Klasyki raczej nie słucham . Ale pamiętam jak za dzieciaka mama puszczała do niedzielnego obiadu , miłe mam wspomnienia  ;)

Piękne - niektorych nie znałam. Moim ulubionym artystą pozostaje Debussy i Chopin :)

"Koncert na fortepian i orkiestrę nr 5 Es-dur op. 73 - Cesarski", Krystian Zimerman, Wiener Philharmoniker, Leonard Bernstein.

Posiadam wydanie z 1992, DG.

Czasami trzeba...

Gioachino Rossini "Uwertury" -  Orchestre Symphonique de Montreal pod batutą Charlesa Dutoit.

Nagrania pochodzą z wykonania w kościele Św. Eustachego. Płytka z wytwórni Decca. Zawiera najpopularniejsze uwertury tego kompozytora. Często grane przez wiele orkiestr i stanowiące u nich stały repertuar. Energetyczne, żywe utwory - pod kierownictwem Charlesa Dutoit uzyskały dodatkowo odrobinę elegancji i wyrafinowania co niektórzy odbierają jako deczko ospałe zwłaszcza w kawałku "Wilhelm Tell". Jest dobrze.


Kolejna płyta z cyklu tanie granie...

Giuseppe Verdi, "Uwertury". Wiener Philharmoniker / Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia / Orchester der Deutschen Oper Berlin, Giuseppe Sinopoli - płyta wydana w cyklu Philips Classics.
Nagrania pochodzą z lat 1984-1985.


Aida, Traviata, Nabucco, Rigoletto... Taki sobie The Best. Ale zawsze przyjemność.


Gustaw Mahler, "Symfonia nr 5", Boston Symphony Orchestra, Seiji Ozawa, Decca.
Nagranie z 1991 roku.

Kompozytor stworzył to dzieło w niezwykłym dla siebie czasie. Czasie burzliwym będąc pod ogromnym wrażeniem swojej muzy i żony, o dziewiętnaście lat młodszej Almy Schindler.
Oboje byli artystami. Wzajemnie się szanowali, pociągali i niesamowicie drażnili. I to wszystko zawarł w dźwiękach. Dźwiękach, które szerokiej publice za bardzo do gustu nie przypadły co wywoływało u artysty głębokie frustracje do końca życia. Martwiło go to mocno. Żałował, że nie da rady poprowadzić jej za jakieś pięćdziesiąt lat po swojej śmierci, kiedy odbiorcy powinni już być na to bardziej otwarci.
To, i romansowanie jego żony doprowadziło go do ostrego znerwicowania i szukania rozwiązania na konsultacjach u Zygmunta F.