The best topic

*

Wiadomości: 3
Total votes: : 1

Ostatnia wiadomość: 13 Lipiec 2024, 19:41:13
Odp: Na starość też można prowadzić ... wysłana przez StaryM

08 Maj 2014, 19:33:09 Ostatnia edycja: 20 Marzec 2015, 11:10:55 by GregWatson
Tematem o Micro Seiki chciałbym trochę poszerzyć wiedzę o Firmie oraz jego produktach, która od czasu do czasu goszczą na naszym rynku a tak nie wiele o nich wiemy. Czasem podchodzimy do nich z rezerwą i wybieramy produkty (gramofony) firm bardziej obecnych na naszym rynku z myślą iż bardziej znana marka to produkt lepszy. Co prawda sama firma już od kilkunastu czy też kilkudziesięciu lat nie jest obecna na rynku, niemniej wbrew pozorom możemy spotkać jeszcze urządzenia tej firmy a w szczególności gramofony (rzadziej CD i inne "detale" przeważnie do gramofonów) na różnych portalach aukcyjnych, komisach czy też domach wyprzedażowych.

Na początek trochę historii ale nie za dużo aby nie przysłonić tematu głównego jaki chciałbym zaprezentować a dotyczący zagadnień związanych właśnie z gramofonami tejże firmy.


Na początek trochę niezbędnych linków:


Galeria Micro Seiki
http://gallerij.micro-seiki.nl/#!home

Archiwum materiałów pisanych o produktach Micro Seiki:
http://new-hifi-classic.de/Gallery_MO/index.php?cat=188

Strona Nr 1 jeśli chodzi o gramofony:
http://www.vinylengine.com/

Strona holenderska o produktach Micro Seiki:
http://www.micro-seiki.nl/start.html

Strona niemiecka o produktach Micro Seiki
http://www.my-micro.de/

Micro Seiki po angielsku
http://www.my-micro.de/micro_home_gb.htm

I jeszcze Radiomuseum po angielsku:
http://www.radiomuseum.org/m/microseiki_j_en_1.html

Wkładki do Micro Seiki:
http://www.nadel-shop.de/_micro.htm
http://www.owarano.jp/HP_5asobitai/HP_5%20cartridge1/cartridge%20micro/cartridge%20micro.htm
http://www.vinylengine.com/cartridge_database.php?m=Micro+Seiki&t=any&mod=&sort=2&Search=Search&sty=&ovlo=&ovhi=&can=&dclo=&dchi=&stid=&masslo=&masshi=&notes=&prlo=&prhi=

Jeszcze jedna strona z materiałami do pobrania:
http://www.hifi-manuals.com/Micro-Seiki

I jeszcze raz o Micro Seiki:
http://www.hifi-studio.de/hifi-klassiker/micro-seiki.htm
http://www.thevintageknob.org/index.php

Tym razem Micro Seiki ale nie tylko gramofony:
http://audio-heritage.jp/MICRO/player/


Zapraszam wszystkich chętnych chcących wymienić swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczących w szczególności gramofonów tejże firmy choć nie tylko. Na początek chciałbym przedstawić kilka fajnych gramofonów, które warto posłuchać a że jest to już kawałek ładnej historii to i pewnie warto taki gramofon posiadać dla swojej własnej przyjemności.

Rozpoczynamy od gramofonu z serii MR a właściwie najwyższemu modelowi w tej serii (111, 122, 211, 222, 311, 322, 411, 422, 611, 622, 711) czyli

Micro Seiki MR-711.

Gramofon ciężki i duży przestrzennie z ciekawym zasobnikiem typu BOX mieszczącym podstawowe akcesoria typu: "miotełka" do czyszczenia igieł, redukcja metalowa do singli, urządzenie do ustawiania headshella i wkładki, wkrętaczek, drugi gotowy do pracy headshell wraz z wkładka tym razem o innej wadze.

Wyposażony w dobre 10 calowe ramię MA-202 L z możliwością bogatych regulacji niezbędnych do uzyskania wysokiej jakości ustawień. Należy wspomnieć iż ten model posiadał również ramię o mniejszych parametrach technicznych MA-202.

Na panelu przednim widzimy przyciski poszczególnych prędkości jak i wskaźnik wysterowania tych prędkości, w boxe umieszczono potencjometry wysterowania do precyzyjnego ustawienia.

Więcej fotek tu: https://audiocafe.pl/galeria/gregwatson/

Są też tacy, którzy potrafią odświeżyć a zarazem zaciekawić nowym kolorem swój ulubiony gramofon. I oto też taki przykład odnowienia kolorystycznego.

Micro Seiki MR-711.JPG44.jpgIMG_0017.JPG   

Ciekawą alternatywą do modelu MR-711 jest model MD-700, także napęd direct drive, bardzo rzadki na naszym rynku, talerz i elektronika ta sama ale istniała możliwość decydowania o doborze ramion, które to miały znaczny wpływ na jakości dźwięku.

Micro Seiki MD-700 to studyjno-radiowa mutacja topowego wtedy Micro Seiki MR 711

Micro Seiki MD-700

md-700.JPGDSC08573.jpg 

Ten MD 700 to trochę kiepskawy napęd jak na tą cenę, prawdziwe Micro-Seiki to dopiero ta wyższa półka. Może słowo kiepskawe jest na wyrost, ale lepiej poszukać technicsa SP10/15, bo cenowo aż tak wiele się nie różnią.

Kiedyś badałem temat, bo mnie korcił MD700, ale słusznie odpuściłem. Micro seiki DDX100 lub DQX 500 to też nie były najlepsze modele.

Nie oszukujmy się, MS to nie są tanie zabawki. Tej największej budżetówy budżetówy oczywiście nie wliczam. Topowe BL lub RX kosztują do dzisiaj krocie i ludzie się o nie "zabijają". MD 700 wisiał na allegro 2 lata...I nie wynika to z niewiedzy Polaków. Po prostu są lepsze wybory, a marka gramofonu to nie wszystko.

Pomijam te gramofony z najniższej półki bo takie też są a zacząłem od tych i teraz pokażę jeszcze kilka modeli tak stopniowo podnosząc ich poziom jako że raczej MS jest słabo znana (dla co nie których) na naszym rynku ale to wynika też z tego iż firma już dawno nie istnieje a gramofony "szwędają" się tu i tam czasem dają nam do myślenia czy warto.
Wątek ma na celu przybliżenie choć trochę urządzeń produkowanych przez tą firmę takich trochę VINTAGE.

Cytat: GregWatson w 22 Maj 2014, 22:48:51już dawno nie istnieje

Ale Hideaki Nishikawa wciąż projektuje nowe gramofony - TechDAS Air Force One z poduszką powietrzną pod talerzem i zasysaniem płyty, podobnie jak w SX8000II.

Powinno być:

Cytat: GregWatson w 22 Maj 2014, 22:48:51
firma już dawno nie istnieje

co zmienia sens.

Ale z pewnością warto poświęcić nawet szerszy wątek o Hideaki Nishikawie i tu się całkowicie zgadzam.

"Micro Seiki to legendarna japońska firma, która powstała w 1961 i przez ponad trzy dekady zachwycała swoimi pomysłami. Jej gramofony i ramiona brylowały innowacyjnością, a jakość i precyzja wykonania porównywalna była tylko ze szwajcarskimi zegarkami. Firma preferowała napęd bezpośredni, choć nie unikała innych rozwiązań, jako pierwsza zaproponowała gramofon (DDX-1000) z możliwością montowania do trzech ramion oraz kwarcową kontrolę obrotów talerza. Najbardziej pożądanym modelem jest dzisiaj chyba wielki i ciężki DDX-1500 z metalową plintą, ale żaden człowiek przy zdrowych zmysłach nie pogardzi niczym, co ma napis Micro Seiki.
Warto wiedzieć, że jednym z twórców tej marki był Pan
Hideaki Nishikawa,
który obecnie święci tryumfy jako konstruktor kosztującego blisko 100 tys. dolarów gramofonu Techdas Air Force One."

Cytat pochodzi z http://audiolifestyle.blogspot.com/2013/08/top-ten-wielka-klasyka.html czyli Top Ten: wielka klasyka.

Ciekawe opisy jak i fotki oraz filmy tego niebywałego gramofonu znajdziesz tu:

http://www.highfidelity.pl/@nowosci-1926&lang=
oraz
http://audiolifestyle.blogspot.com/2013/01/air-force-one.html

a i warto na koniec obejrzeć sobie testy tego "odrzutowca"

http://www.highfidelity.pl/@main-1970&lang=

Oto twórca ze swoim "odrzutowcem".


A tu znajdziecie w miarę pełne omówienie produktu ale w języku angielskim:

http://www.positive-feedback.com/Issue72/airforce_one.htm


a tutaj oprócz patefonu zobaczycie fajne stoliki pod sprzęt.


Nishikawa.jpgHideaki Nishikawa.jpg 

Wracając do podstawowych ale cenionych modeli Micro Seiki chciałbym przedstawić niezwykle rzadki, poszukiwany przez znawców model
Micro Seiki DD-40.

Tak jak wspomniałem, model trudny do kupienia szczególnie w dobrym stanie a i ze względu na jego duże możliwości, zaopatrzony w bardzo dobre ramię MA-505 z różnymi jego odmianami. Jeszcze dwa , trzy lata temu do kupienia na naszym rynku za niespełna 2,5 k. Dziś trzeba tyle zapłacić za samo ramię MA-505.

Jednym z ciekawszych rozwiązań zastosowanych już w tym modelu była możliwość zamontowania dwóch niezależnych ramion. Patrz foto 3.



Obrazki jak i filmik zaczerpnięte z netu.
01.JPG02.jpgmicro_02.JPG   

Następnym modelem jak chciałbym zaprezentować jest:

Micro Seiki BL-91

Jest to odmienna wersja od poprzednio prezentowanego modelu różniąca się dosyć istotnie no i w związku z tym znacząco różniąca się także i w cenie.

Produkowany w latach 1979 - 83, powstały dwie wersje tego gramofonu BL-91 (16 kg) oraz BL-91 L (22 kg) . Oba gramofony posiadają masywny (3,5 kg - 12,2 calowy) talerz wykorzystujący łożyska ze specjalnego stopu używanego wcześniej w technologiach kosmicznych. Urządzenie z bardzo dużym współczynnikiem izolacji generowanych drgań co plasowało go na bardzo wysokim miejscu wśród gramofonów.

Natomiast wersję BL-91 L uznawana była za najbardziej pozbawione drgań urządzenie tego typu jakie wówczas powstało na świecie. Bardzo wysoki poziom wykonania oraz szczegółowość stawia ten gramofon jako jeden z nielicznych do najbardziej rewolucyjnych gramofonów wyprodukowanych przez Micro Seiki.

Micro Seiki BL-91 wykorzystywał m.in. ramiona MA-505X, MA-505S, 707X oraz innych producentów.
W wersji BL-91 L można było spotkać ramiona MA-505LX oraz MA-505LS a także innych producentów.

Prezentowane fotki oraz film pochodzą z netu.

Opis będzie jeszcze uzupełniany w czasie.


bl-91 vs bl-91.jpga.JPGelise-s2.de pictures hifi micro-seiki-bl-91-04.jpg